אודות המוזיאון

 
 
על המוזיאון
המוזיאון למורשת עדות בישראל שוכן בלב העיר לוד, ומוקף גן ים תיכוני פורח, בו נטועים עצי זית, תאנה, גפן ורימון. המוזיאון הקטן הינו אי של תרבות ושורשים, בו מוצגים מאות מוצגים יקרים ונדירים מן הפולקלור של עדות ישראל, ובמיוחד של יהדות צפון אפריקה. הפריטים בעלי הערך ההיסטורי נאספו אל המקום מכל רחבי העולם, מאז היווסדו בשנת 1983. חלקם נאספו ממקומות מרוחקים ועשו דרך לא דרך, למען שחזורו של עולם הולך ונעלם.
ראשית דרכו של המוזיאון במכון הברמן למחקרי ספרות, השוכן בסמוך. נושא המוזיאון והחפצים החל להתגלגל מעצמו, כאשר הידיעה על המכון התפשטה ואנשים מכל העולם החלו לפנות ולהציע את האוצרות השמורים אצלם. מיקומו של המוזיאון בלוד מאפשר לו לבלוט כמרכז תרבותי ייחודי בשטח, והוא הפך לחלק מן הקהילה, הפועל בשיתוף עם תושבי העיר,שתרמו לו פריטים רבים. כחלק מפעילות זו התקבצה גם קבוצת נשים קשישות, המתקנת את כל הפריטים העשויים מלאכת רקמה או תפירה עדינה.
 

 ממוצגי החדר האתיופי: פסיפס המגולל בתמונות את סיפור המלך שלמה ומלכת שבא
ממוצגי החדר האתיופי: פסיפס המגולל בתמונות 
את סיפור המלך שלמה ומלכת שבא

(לחצו על התמונה להגדלה)

   

אוסף יקר ונדיר
בעבודת קודש מוסיפים עובדי המוזיאון לאתר ולרכוש פריטים ייחודיים עבור האוסף העצום. כל חדר במוזיאון מוקדש לעדה, והמוצגים כוללים בגדים מסורתיים, אביזרים לכלות, טבעות נישואין, תכשיטים, מיני בשמים ותרופות, כלי בית, חפצי נוי, שטיחים, תמונות רקומות, ציורים ועוד. כמו כן מוצגים במקום תשמישי קדושה למיניהם, כגון ספרי תורה, מגילות אסתר, חנוכיות, מנורות, גביעים לקידוש, רימונים, פרוכות וכן כתרים ומעילים לספרי תורה. המוזיאון אף מחזיק באוסף בן 100 כתוּבּות, כולל כתובות גרוזיניות נדירות.

מבט על כמה פריטים ייחודיים
בחדר יהודי תוניסיה ישנו דגם של בית הכנסת הגדול בעיר תוניס, העומד על תלו עד היום. כאשר עולים האורות בחלונותיו בוקעת שירת פיוטים מפי המתפללים. בחדר המוקדש ליהדות צפון אפריקה נמצא אוסף חפצים מקהילות מרוקו, אלג'יר ותוניס. מרשים במיוחד הוא מלבוש כלולות העשוי כולו רקמה צפופה של חוטי זהב טהור.
בחדר יהודי הודו שפע בובות צבעוניות המייצגות אירועים מחיי היום יום, כולל תלבושות חינה מסורתיות. בפינה המוקדשת ליהודי בוכרה ניתן לראות את הפרנג'ה, תלבושת המכסה נערות בנות 12 ומעלה מכף רגל ועוד ראש.

 שמלת כלה תוניסאית
שמלת כלה תוניסאית
(לחצו על התמונה להגדלה)

   

המשך הסיור המהיר בחדרים
בחדר יהודי אתיופיה נמצא ציור המתאר בשלבים את הסיפור הידוע על הקשר בין שלמה המלך לבין מלכת שבא. בחדרים המוקדשים לקהילות אשכנז ניתן לראות עבודות רפיה המתארות את מחזור החיים בעיירה, ולהתרשם משולחן סדר מסורתי הערוך בחגיגיות. בחדר הבולגרי עבודות גבס, כולל משחקי שולחן כגון שחמט ושש בש; ואילו בפינה המוקדשת ליהדות רוסיה חליפות מדים ומדליות של חיילים יהודים אשר שירתו בצבא האדום. כמו כן מצויים במוזיאון
דגמים משוחזרים של בתי כנסת עתיקים מאירופה של לפני השואה.

פעילויות המוזיאון
ברשות המוזיאון אוסף של שירה עדתית והוא עורך ערבי פולקלור מיוחדים לעדות השונות. המשתתפים מקשיבים להרצאה בנושא המורשת המוזיקלית וצופים בהופעות זמרה ובלהקות נגנים. בתקופות החגים נערכות במקום פעילויות תרבות לקשישים יוצאי רוסיה. חברת הטיולים תגליות מביאה מבקרים למוזיאון, וכמו כן מגיעות לסיורים במקום כיתות תלמידים, כאשר מדריכות הבית עורכות להן הפעלות.

 כתר תורה ענקי, מעשה ידי צבי לייבל, במלאות 3,000 שנה לירושלים
כתר תורה ענקי, מעשה ידי צבי לייבל, 
במלאות 3,000 שנה לירושלים

   

מכון הברמן למחקרי ספרות
מכון הברמן למחקרי ספרות הינו מפעל מדעי בין לאומי לתרבות ולספרות. המכון נוסד בשנת 1983 ביוזמת הגב' בלהה הברמן, על שם בעלה המנוח פרופ' א"מ הברמן, שהיה חוקר מובהק של הספר והספרות העברית לענפיה. המכון הינו מוסד ללא כוונת רווח שהעמיד לנגד עיניו ארבע מטרות: מחקר אקדמי של תרבות ישראל, כינוס מורשת יהדות המזרח וצפון אפריקה, הוצאה לאור והפצת תרבות והשכלה.

תחומי המחקר האקדמי במכון כוללים את חקר הספרות העברית לתולדותיה ולזרמיה, את חקר התרבות של יהודי המזרח וצפון אפריקה ואת חקר הספר העברי והביבליוגרפיה העברית. המכון משרת חוקרים, מרצים ואנשי תרבות, והוא מקיים קשרי מדע, חילוף פרסומים ושיתוף פעולה עם אוניברסיטאות, מוסדות חינוך, ספריות ומכוני מחקר חשובים בארץ ובעולם

שלוש כלות הודיות לבושות בסארי מסורתי 
שלוש כלות הודיות לבושות בסארי מסורתי

   

ספריית מכון הברמן
כבסיס לספריית המכון שימש אוספו הפרטי של פרופ' הברמן ז"ל, שכלל כ-30,000 פריטים, ביניהם ספרים, דברי דפוס נדירים, כתבי יד, צילומי מיקרופילם, מכתבים, תעודות, צילומים ואוספים מיוחדים. אליו נוספו ספרים מספריותיהם הפרטיות של פרופסורים, סופרים ומחנכים שונים, וכן אוסף ארכיונים.
הנושאים בהם מתרכזת הספרייה הם ספרות עברית ויהודית לתקופותיה, תולדות הדפוס והספר, הומור ופולקלור עולמי וביבליוגרפיה עברית.

מלג"ה – מרכז לחקר גנזי המזרח
חלק זה של המכון מהווה את המרכז היחיד בעולם המתמקד במחקר הספרות של יהודי צפון אפריקה. ייעודו הוא איסוף היצירה התרבותית, הספרותית והאמנותית של היהודים יוצאי ארצות צפון אפריקה והמזרח; הוצאה לאור של חיבורים העוסקים בספרות, בפולקלור ובתולדות התרבות; וכן הפצת מורשת התרבות הנחקרת באמצעות הרצאות, כנסים וסיורים לימודיים.

כתב העת מהות
כתב עת זה הינו חלק מפעילות ההוצאה לאור של מכון הברמן, וכולל יצירות ספרותיות בתחומי התרבות והספרות העברית.

 כתב העת מהות
כתב העת מהות

   
   
גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר